Közzétette - Kategória - Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

Egyenlő eséllyel a Beregben! – Közösen az előítéletesség és hátrányos megkülönböztetés ellen


Társadalmi Kohézió erősítése Szabolcsban- Közösen előítéletesség és a hátrányos megkülönböztetés ellen Vasarosnameny (1)Vásárosnamény – Az előítéletesség  napjainkban egyre erőteljesebb, szerteágazóbb tartalommal jelenik meg nemcsak a tudományágakban, hanem a szakmai dokumentumokban, politikában, a közéletben, illetve a mindennapjainkban egyaránt. A diszkrimináció manapság rendszeresen használt terminus, amely a társadalom nyitottá válásával az eltérő társadalmi értékrend és viselkedési mód, a társadalmi-területi egyenlőtlenségek, valamint a társadalomban végbemenő változások következtében újabbnál újabb tartalommal bővül és értelmeződik át. Egyértelműen megállapítható tehát, hogy a fogalomnak kiemelt helye és szerepe van az élet minden területén. Az előítéleteket tápláló személyek előre megfogalmazott nézetei gyakran nem közvetlen tapasztalatokból erednek, hanem csupán másoktól hallomás útján átvett ítéleteket mutatnak, és fennmaradnak az ellentmondó információk tükrében is. Az előítéletek legtöbbször sztereotípiákon alapulnak, melyek előre kigondolt és viszonylag merev elképzelések egy egyénről, csoportról vagy társadalmi státuszról. Magyarországon a diszkrimináció több társadalmi csoportot érint és az élet számos területén jelen van. Míg a foglalkoztatás területén a nők, a 40 éven felüliek, a romák és a fogyatékossággal élők szenvednek el leggyakrabban hátrányos megkülönböztetést. A hátrányos megkülönböztetésnek az említett társadalmi csoportokhoz köthetően eltérő formái vannak jelen a társadalomban; különböző típusú és mértékű hátrányos megkülönböztetéssel szembesülhetnek a társadalmi élet egyes színterein. Ezen kíván javítani itt a Beregben és annak szívében, Vásárosnaményban a Fiatalok Kulturális Szövetsége Ifjúsági Egyesület és a Vásárosnaményi Görögkatolikus Egyházközség közös gondozásában a ma megnyitott projekt, mely az EFOP-1.3.7-17-2017-00251 azonosító számú, „Társadalmi Kohézió erősítése Szabolcsban- Közösen előítéletesség és a hátrányos megkülönböztetés ellen” címet viseli. A Vásárosnaményban székelő BÁZIS PONT Közösségi Központban megrendezett közös sajtótájékoztatón megjelenteket Kovács László, a Fiatalok Kulturális Szövetsége Ifjúsági Egyesület elnöke köszöntötte, majd konferálta fel a város és a térség közjogi méltóságait is felsorakoztató személyeket.

Társadalmi Kohézió erősítése Szabolcsban- Közösen előítéletesség és a hátrányos megkülönböztetés ellen Vasarosnameny (2)

A rendezvény első köszöntőjét Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés alelnöke mondta, aki egyebek mellett a társadalmi kohézió erősítésének fontosságára is kitért. Pozitívumként említette továbbá meg azt az összefogást, mellyel ez a projekt létrejöhetett, illetve azt is, hogy térségünkben ez a jelenség ritkán tapasztalható, hiszen az emberek itt megtanultak együtt élni.
elvalaszto 4Társadalmi Kohézió erősítése Szabolcsban- Közösen előítéletesség és a hátrányos megkülönböztetés ellen Vasarosnameny (3)

Szavait Vásárosnamény Város Önkormányzatának képviseletében, Filep Sándor Vásárosnamény Város Polgármestere fejezte ki, aki egyebek mellett méltatta a Fiatalok Kulturális Szövetsége Ifjúsági Egyesület és annak elnökének immáron több éve, a város életében szervesen részt vevő, építő munkáját.

elvalaszto 4Társadalmi Kohézió erősítése Szabolcsban- Közösen előítéletesség és a hátrányos megkülönböztetés ellen Vasarosnameny (4)

A köszöntőket követően a térség országgyűlési képviselője, dr. Tilki Attila nyitotta meg hivatalosan is a rendezvényt, aki mindezek mellett a projekt fontosságára hívta fel a figyelmet. Továbbá Ő is kiemelte a program közösségépítő szerepét és a projekt fontosságát.

elvalaszto 4Társadalmi Kohézió erősítése Szabolcsban- Közösen előítéletesség és a hátrányos megkülönböztetés ellen Vasarosnameny (5)

A hivatalos megnyitó ceremónia befejeztével a projekt egyik szellemi atyja és vezetője, Kovács László mutatta be röviden a most elindult, kirekesztés ellen küzdő programot. Beszámolójából megtudhattuk, hogy a projekt főbb elemei és eszközei, egy anyaközpont és egy közösségi tér kialakítása mellett heti klubfoglalkozásokkal, közösségi rendezvényekkel, családi és társas mediációkkal, tanácsadássokkal, kulturális, sport és szabadidős tevékenységekkel és számos tréninggel segítsék elő a projekt sikeres végbemenetelét.

elvalaszto 4Társadalmi Kohézió erősítése Szabolcsban- Közösen előítéletesség és a hátrányos megkülönböztetés ellen Vasarosnameny (6)

Beszámolóját követően közös imádság vette kezdetét, melyet Demkó István a Vásárosnaményi Görögkatolikus Egyházközség vezetője tartott a megjelenteknek.elvalaszto 4Társadalmi Kohézió erősítése Szabolcsban- Közösen előítéletesség és a hátrányos megkülönböztetés ellen Vasarosnameny (7)

Az imádság végeztével állófogadás várta a jelenlévőket, ahol hosszas beszélgetések közepette fejthették ki véleményüket és gondolataikat a projekt iránt érdeklődők a projekt vezetőivel.

[slideshow_deploy id=’133131′]

szecshenyi 2020