Ópályi – A település 720 esztendős történetét feldolgozó könyvet Nyíregyházán mutatták be.
Bő órányira beköltözött Nyíregyházára a közel 3 ezer lelkes község, Ópályi. A Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtárban mutatták be az Ópályi írott forrásai című könyvet.
A helyismereti, helytörténeti irodalomgyűjtemény Szabó Menyhért tántoríthatatlan szorgalmát dicséri. A szerző szavai mellett a Kraszna Népdalkör adott ízelítőt repertoárjából.
Erőt meríthetnek belőle
– Nekünk, ma élőknek adatott meg, hogy 2014-ben ünnepelhettük Ópályi 720. születésnapját. A falu nevét először 1294-ben említik írásban Pauli néven. A régészek, történészek szerint a település azonban már a bronzkorban is lakott volt.
A Nyíregyházi Jósa András és más múzeumokban őrzött leletek is erről tanúskodnak. A szakirodalomban Ópályi Horizont néven említik a bronzkori lelőhelyeket” – olvasható a kötet előszavában.
A könyvben szereplő térképek jól mutatják a környék változását. Az 1528-as kiadású térkép Pálit (Ópályit), mint templomos helyet ábrázolja, a szomszédos járási székhelynek még nyoma sincs. Az is érdekes, hogy később a görögkatolikus egyháznak két filiája (leányegyháza) is volt a kocsordi és a mátészalkai.
Az idén már 721. évébe lépett település első embere a bemutatón is azt hangsúlyozta:
– Ajánlom a válogatást minden lakosunknak, illetve minden településünkről elszármazottnak, bárhol is éljenek a világban. Igenis legyenek büszkék falujuk történelmére, elődeink munkájára!
– Javaslom a fiataljainknak, hogy merítsenek erőt felnőttként tovább építeni Ópályit – fogalmazottErdélyi Miklós polgármester, aki versformába öntötte gondolatait otthonáról.
– Remélem, hogy e gyűjtemény segítségével az írott források tükrében minél több érdeklődő megismeri Ópályi sokoldalú múltját és jelenét, valósággá válik egy részletes faluhistóriai feldolgozás, bővül az emlékezés és a hagyományápolás helyi lehetősége és új értékek, alkotások születnek és általuk a jövőben tovább gazdagodik Ópályi – mondta a szerző.