A tejtermékek alapvető élelmiszerek, mégis egyik napról a másikra 150-200 forinttal drágultak bizonyos üzletekben. Az árváltozásnak több oka is van.
Az utóbbi években nagyon sokat drágultak itthon az élelmiszerek, ez a tejre is igaz. Nemcsak az energiaárak, hanem a csomagolás és a fuvarozás költségei is emelkedtek, de a nyerstej ára és a bérköltségek is nőttek – írja az Agrárszektor. Koller Attila, a Tej Terméktanács társelnöke szerint az ágazat költségei egy év alatt megduplázódtak, ezt már be kellett építeni az árakba, ami jelentős forgalomcsökkentést eredményezett.
Óriásit nőtt a tej ára, hiába alapvető élelmiszer
Sokak kedvence a trappista sajt, amelynek ára kilogrammonként így alakul (2024. július 22-i adatok szerint):
- az Auchanban 1990-2100 forint,
- a Tescoban 2390 és 2850 forint,
- a Sparban nagyjából ugyanazon az áron kapható, mint a Tescóban.
A 2,8%-os hazai tej ára a következőképpen alakul:
- az Auchanban 269 és 589 forint között,
- a Tescoban 269 és 549 forint között.
A hazai feldolgozók tejtermékei közül 2023-ban egyedül a hatósági árral érintett 2,8% UHT tej és a natúr joghurt értékesítése növekedett, valamint a trappista sajt tartotta magát az előző évhez képest. Egyes tejterméknél azonban 2022-ről 2023-ra jelentősen csökkent a kereslet (vaj –9 százalék, vajkrém –14 százalék, tehéntúró –6 százalék, ömlesztett sajt –11 százalék, tejföl –5 százalék).
Tavaly ráadásul jelentősen növekedett a Németországból és Lengyelországból importált sajt száma. 45 százalék fölött nőtt a dobozos tejimportunk is, ezek Csehországból és Szlovákiából érkeznek. Idénről még csak két hónapról van adat, de a kedvezőtlen tendenciák folytatódtak, a sajtimport 18 százalékkal, a fogyasztói tejimport 32 százalékkal nőtt. Ez pedig az árakon is látszik, a német tej fele annyiba kerül, mint a magyar.