Egy irányba mutatnak a nemzetközi kutatások: csökken a vallás jelentősége a fiatalok körében. Erre azt a választ találta Piliscsabán az Aquinói Szent Tamás Akadémia, hogy modernizálta a képzését, mert immár fontos az innováció, a technológiai fejlettség és a fenntarthatóság is az emberi kapcsolatok mellett – a vallásoktatásban is – írja a VIilággazdaság.hu.
Noha a jelenséget és annak kiváltó okait illetően országonként és földrészenként is megjelennek hangsúlyeltolódások, illetve olykor a kutatások is ellentmondásos megállapításokra jutnak, a fiatalabb generációk vallástalanodása jól látható trendként van jelen – bocsátotta előre az akadémia, amely több vizsgálat eredményét is feldolgozta.
Minden felmérés a vallás jelentőségének csökkenését jelzi a fiataloknál
A legszélesebb mintával a Pew Research dolgozott, amely 106 nemzetet érintő globális felmérést készített. Ez többek között kimutatta, hogy a fiatal felnőttek 6 százalékkal kisebb valószínűséggel nevezték a vallást „nagyon fontos” tényezőnek az életükben, mint az idősebb generációk.
Az egyházi közösségeket támogató Pinetops Foundation megrendelésére készült amerikai felmérés pedig arról számolt be, hogy: évente több mint egymillió fiatal fordít hátat a keresztény hitnek, ráadásul az arány egy évtized múlva meghaladhatja a tízmillió főt.
A trend Magyarországon is érzékelhető: az Európai Tudományos Alap (EES) kutatásainak 2018-as összegzése szerint a vallás átadása megszűnt a családokon belül: a 16 és 29 év közöttiek valláshoz viszonyulása alapján hazánk Európa 22 országa közül a hatodik legkevésbé vallásos, amit csak aláhúz, hogy a vallásos emberek számának drasztikus csökkenését mutatták a 2022-es népszámlálás adatai is.
A családon belüli szocializációra a Pew Research korábbi munkája is felhívta a figyelmet: eszerint a szülők vallással kapcsolatos attitűdje meghatározó szereppel bír a gyerekek vallással kapcsolatos meggyőződéseinek alakulásában.
Márpedig a vallásosság egyértelműen lanyhulóban van.