Közzétette - Kategória - Beregi Krónikák, Nyírség hírei, Regionális hírek, Rendezvények, Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

Dr. Pataki Piroska feliratos falvédő gyűjteményéből nyílt tárlat megyénkben


Dr. Pataki Piroska feliratos falvédő gyűjteményéből nyílt tárlat megyénkben (5)

Dr. Pataki Piroska feliratos falvédő gyűjteményéből először nyílt tárlat Nyíregyházán, a Bencs Villában november 6-án. A különleges motívumokkal hímzett darabok és a hangulatos dekoráció minden hétköznap 9 és 17 óra között invitálja időutazásra a látogatókat. A modern korból kiszakító kiállítás visszarepít minket a múlt századba. Dr. Pataki Piroska közel 300 falvédőjéből álló gyűjteményéből 56 darabot választott ki és hozott el Nyíregyházára, melyek most a Bencs Villa falait díszítik. A tárlat címét – Időutazás Ili mama konyhájába – a gyűjtő anyai nagymamájáról való megemlékezés apropóján kapta, aki idén lenne 100 éves. Kisgyermekként sok időt töltöttek együtt, nála találkozott először a népi falvédőkkel, majd jóval később, a 2001-es árvíz idején egy kedvence elveszett, elmondása szerint ekkor fogalmazódott meg benne, hogy „akarok egyet, amit a nagymamám konyhájában láttam, meg egyet, amit a nagynénimében, és még egy, a szomszédasszonyéhoz hasonlót is” – innen ered a gyűjtőszenvedély.

Az egyébként orvosként dolgozó hölgy számára nagy nehézséget okozott kiválasztani azokat a falvédőket, melyek végül kiállításra kerültek Nyíregyházán. Az eddig még csak falunapokon megjelenő népi textíliák a Bencs Villa két termében kaptak helyet és különböző hagyományőrző hangulati elemekkel egészülnek ki, melyeket szintén dr. Pataki Piroskának köszönhetünk – a népi életet idéző tárgyak falusi vendégházainak alapdarabjai. Az első helyiségben a hétköznapi élettel kapcsolatos alkotások találhatóak meg, az egyik falon – a kiállító személyes kedvencei – a hazafias témájú, irredenta falvédők, mellettük az érzelmekkel, szerelemmel, csalódással kapcsolatosak, valamint a jó gazdasszonnyal, feleséggel szembeni elvárásokat megelevenítőek. Érdekességként megfigyelhető, hogy noha a készítők falusi asszonyok voltak, mégis a polgárosodó társadalom tagjai jelennek meg az egyes darabokon. A gyönyörű ruhák, a lakások gazdag berendezése mind a népi álmodozást mutatják.
A második teremben kerültek kihelyezésre a piros és kék színű fonalból készült egyházi témával kapcsolatos alkotások; imádságos és házi áldásokat tartalmazó feliratokkal, melyek közül az egyik legszebb a következő:

„Hol hit, ott szeretet.
Hol szeretet, ott béke.
Hol béke, ott áldás.
Hol áldás, ott Isten.
Hol Isten,
ott szükség nincsen.”

A 19. század második felében vált elterjedtté a falvédők készítése és használata. Általában fehérvászon alapra kerültek színes hímzett minták, melyek a hétköznapi élet tevékenységeit jelenítették meg. Legtöbbször felirat is kiegészítette a képet, mely vízszintesen, függőlegesen – sőt akár kört formálva is elhelyezkedhetett az egyes darabokon. Ezek főként népi idézetek, szólások, dalok részletei voltak, de megjelentek bibliai mondatok is a vallási témájú falvédőkön. A szélek eldolgozására is nagy hangsúlyt fektettek, ez lehetett rojtos, beszegett és díszíthette hímzés is.

Érdemes hát ellátogatni dr. Pataki Piroska kiállítására, hiszen a falvédők szinte minden típusára találhatunk egy-egy példát – a legkülönfélébb darabok között utazhatunk át az ezredfordulón.

[slideshow_deploy id=’90841′]

Farkas Fanni


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük