Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák, Kékfény

Csak elvétve használnak fegyvert a magyar rendőrök


rendőr fegyver

Illusztráció

Csak a legvégső esetben használhatják a rendőrök a szolgálati fegyverüket: akkor, ha mást nem veszélyeztetnek vele, és a bűnelkövetőt másként nem lehet ártalmatlanítani. Mindez jól látszik a hatóság statisztikáján is, amely szerint évente jellemzően két-három alkalommal adnak le lövéseket az intézkedő egyenruhások.

Ritkán, évente alig két-három alkalommal fordul elő, hogy a hazai rendőrök fegyvert használnak intézkedés közben. Az elmúlt hat esztendőben például a legtöbbször 2010-ben adtak le lövéseket, akkor négy esetben, tavalyelőtt háromszor, a többi évben két-két alkalommal. Idén először februárban Domaszéknél, a rendőrségi útzárat kikerülő embercsempészek miatt kerültek elő a szolgálati fegyverek, majd még ugyanebben a hónapban két menekülő rabló megfékezésekor. A Dobogókőnél tetten ért duó éppen elhajtott volna a zsákmányával, amikor megérkeztek a rendőrök. Az egyiküket kis híján elgázolták, ezért adtak le öt figyelmeztető és kilenc célzott lövést az elkövetőkre.

A rendőrségi törvény és a szolgálati szabályzat szerint a fegyverhasználat amolyan ultima ratio, az utolsó érv. Ameddig csak lehetséges, szóval, testi erővel kell letörni a bűnelkövetők ellenállását. Még a fegyveres elkövetőre sem lőhetnek „csípőből”, különösen akkor nem, ha azzal mások épségét is veszélyeztetnék. Fő szabály szerint a támadót előbb szóban, majd a levegőbe leadott lövésekkel figyelmeztetik. Az akciófilmekben látott tűzpárbajok már csak ezért is rendkívül ritkának számítanak.

Az új évezred első dekádjából két esetet érdemes itt mindenképpen felidézni: a rendőrgyilkos Engel Zoltán, valamint az úgynevezett tescós rablók ügyét. 2003. május 13-án a többszörösen büntetett előéletű Engel egy budapesti villa kirablására készült, de lelepleződött. Az elfogására érkező rendőröknek előbb megadást színlelt, ám a megfelelőnek tűnő pillanatban hangtompítós pisztolyával lőni kezdett. Borsos József rendőr alezredes halálos lövést kapott, de utolsó erejéből sikerült tolószékbe juttatnia Engelt; a férfi egy életre megnyomorodott az őt ért találattól. A történet később egyébként azzal ért véget, hogy az életfogytiglanra ítélt rendőrgyilkosnak 12 ezer euró erkölcsi kártérítést és 3800 euró költségtérítést ítélt meg a strasbourgi bíróság a börtönben elszenvedett sérelmei miatt. Borsos József egy emléktáblát kapott.

2005. május 14-én a budaörsi Tesco parkolójában szintén akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le. Négy férfi a Szemtől szemben című filmben látottakhoz hasonlóan megtámadta egy pénzszállító autó személyzetét, és menekülés közben tűzharcba keveredett a rendőrökkel – állítólag még egy gránátot is elhajítottak.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük