Közzétette - Kategória - Belföldi krónikák

Bilincs és rendőrbot a tűzoltóknak


tűzoltóság 1

A veszélyesáru-szállítást ellenőrző tűzoltók a jövő évtől gázspray-vel is lefújhatják az ellenszegülőket.

A Magyar Közlöny november 18-án megjelent számában kihirdették a 2011. évi CXXVIII. törvény (katasztrófavédelmi törvény) módosítását. Ennek értelmében a hivatásos katasztrófavédelmi szerv veszélyesáru-szállítási hatósági ellenőrzési feladatokat ellátó hivatásos állományának tagjai meghatározott esetekben kényszerítő eszközöket is alkalmazhatnak.

Előbb kérdeznek, aztán ütnek

A tűzoltók így jogosultak szabálysértés, bűncselekmény elkövetésén tetten ért személyt a cselekmény abbahagyására felszólítani, valamint a cselekmény folytatásában megakadályozni. Ennek az intézkedésnek a végrehajtása, valamint az ellenszegülés megtörése érdekében testi kényszert és vegyi eszközt alkalmazhatnak, ha a tetten ért személy felszólítás ellenére a cselekményét folytatja, illetve a felhívásnak nem tesz eleget.

A bűncselekmény elkövetésén tetten ért személyt a rendőrség megérkezéséig – de legfeljebb két óra időtartamra – vissza lehet tartani. A szökés megakadályozása érdekében bilincset is alkalmazhatnak. A törvény szerint a veszélyesáru-szállítást ellenőrző tűzoltók önvédelmi célból rendőrbotot is maguknál tarthatnak.

A jogszabály kimondja, hogy az intézkedés nem okozhat olyan hátrányt, amely nyilvánvalóan nem áll arányban az intézkedés törvényes céljával. Több lehetséges és alkalmas intézkedés, illetve kényszerítő eszköz közül azt kell választani, amely az intézkedéssel érintettre a legkisebb korlátozással, sérüléssel vagy károkozással jár az eredményesség biztosítása mellett.

Önvédelemből terhes nőt is lefújhatnak

A tűzoltók a kényszerítő eszköz alkalmazása előtt – ha az intézkedés célját nem veszélyezteti – előzetesen figyelmeztetik az intézkedés alá vont személyt, hogy kényszerítő eszköz alkalmazására kerül sor. Nincs helye a kényszerítő eszköz további alkalmazásának, ha az ellenszegülés megtört, és az intézkedés eredményessége e nélkül is biztosítható.

A testi kényszer és a bilincs kivételével kényszerítő eszköz – az önvédelem esetét kivéve – nem alkalmazható a láthatóan terhes nővel és a gyermekkorúval szemben. A vegyi eszköz alkalmazására csak abban az esetben kerülhet sor, ha az intézkedés alá vont személy ellenállása testi kényszer alkalmazásával nem törhető meg.

A kényszerítő eszköz alkalmazása esetén lehetőleg kerülni kell a sérülés okozását. A kényszerítő eszköz alkalmazása folytán megsérült személy részére – amint ez lehetséges – segítséget kell nyújtani, szükség esetén az állomány tagja gondoskodik arról, hogy a sérültet orvos elláthassa, kórházi elhelyezése esetén a hozzátartozó vagy más, a sérülttel kapcsolatban álló erről értesüljön.

A törvény alapján a hivatásos katasztrófavédelmi szervnél a rendőrségnél rendszeresített, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv által beszerzett kényszerítő eszköz alkalmazható.

Lehet panaszkodni

Akinek a kényszerítő eszköz alkalmazása alapvető jogát sértette, jogát vagy jogos érdekét érintette, panasszal fordulhat a kényszerítő eszközt alkalmazó hivatásos katasztrófavédelmi szerv vezetőjéhez. A panaszt a panasz elbírálására jogosultnál a kényszerítő eszköz alkalmazásától, ha pedig a panasz előterjesztője az őt ért jogsérelemről később szerzett tudomást, a tudomásszerzéstől számított 8 napon, de legkésőbb a kényszerítő eszköz alkalmazásának időpontjától számított 3 hónapon belül lehet előterjeszteni.

A panasz elbírálására jogosult a panaszról a beérkezését követő naptól számított 21 napon belül – a közigazgatási hatósági eljárás szabályai szerint – dönt.

A törvénymódosítás 2017. január 1-jén lép hatályba.

Lánglovagok.hu


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük