Közzétette - Kategória - Vásárosnamény hírei, Vásárosnaményi Krónikák, Vezér cikkek

Ideiglenesen bezárja kapuit a vásárosnaményi Beregi Múzeum – Nem fogad látogatókat a Máthé-kúria és a Tomcsányi-kastély


A fejlődés megállíthatatlan a Bereg szívében. Az elmúlt évek épületenergetikai korszerűsítési programja tovább folytatódik, melynek következő állomásaként a Beregi Múzeum központi része, a Máthé-kúria került teljes felújításra. A felújítás rengeteg munkával és erőfeszítéssel jár a Beregi Múzeum munkatársai számára is, hiszen tömérdek mennyiségű anyag megmozgatásáról van szó.

A nagy szakértelmet igénylő csomagolás, pakolás és raktározás rengeteg feladatot ró a múzeum dolgozóira, melynek következményeképpen a Tomcsányi-kastély és a Máthé -kúria ebben az évben bezárja a kapuit a nagyközönség előtt. A felújításról, a múzeumi anyagokról, valamint a munkálatokról Varga Jánost, a Beregi Múzeum igazgatóját kérdeztük.

A Beregi Múzeum egy óriási fordulóponthoz érkezett, hiszen az idén hatvan éves intézményünket egy olyan hatalmas megtiszteltetés érte, hogy egy sikeres pályázat kapcsán egy olyan lehetőség lepte meg, amelynek az egyik  hozadéka többek között, hogy a Máthé – kúriát, tehát a Beregi Múzeum székhelyét a Rákóczi úton fel fogják újítani.

A felújításhoz viszont ki kell üríteni az épületet, hiszen ebben az épületben már 1970 óta gyűlnek  a tárgyak, régen itt voltak az állandó kiállításai a múzeumnak. Itt vannak a raktárak, irodák, feldolgozó helyiségek és jelen pillanatban itt van az iskolatörténeti kiállítás is. Egy ilyen munka, ahogy már említettem nem akármi! Hiszen a több évtizede felgyűlt gyűjteményi anyagot és a kiállításokat, no meg az irodabútorokat, technikát el kell távolítani az épületből.

– mondta Varga János.

Munkatársainkkal már hetek óta azon dolgozunk, hogy ez minél hamarabb megtörténjen, jelesül ez a kiürítés. De az, hogy ez nem akármilyen munka, csak néhány adalékot tudnék szolgáltatni. Például azt, hogy a néprajzi gyűjteményünknek a leltározott anyag is tizenháromezer műtárgy felett van, illetve azt is érdemes tudni egy ilyen pakolás és költöztetés kapcsán, hogy a régészeti gyűjteményünk hogyha mindent összeszámolunk (az egész műtárgy állományt), akkor bőven huszonkétezer darab fölött van. Akkor még nem beszéltem a történelmi gyűjteményünkről, ahol például csak az iratanyag (most gondoljanak a régi papírokra, oklevelekre, különböző feljegyzésekre, nyomtatott és kézzel írott anyagokra), azoknak a száma is meg van bőven tizenkétezer ötszáz fölött. Ha az adattárunkat akarom megemlíteni, ott pedig bőven kétezerötszáz tétel fölött járunk, melyet úgy kell elképzelni, hogy több száz oldalas mappákból van hatvanhét darab, amelyeket már át kellett szállítanunk az ideiglenes raktári helységbe. Ha megnézzük a könyvtárunkat annak kétezer hatszáz felett van a tételszáma és ezen felül van olyan könyvállományunk, amelyek nem könyvtáriak, de ugyan ezen könyvkategóriába tartoznak és ott is több száz vagy akár ezres tételszámról beszélünk. Közel huszonegyezer archív fotónk van, amelyek fotókartonos elhelyezéssel, illetve eredeti negatív filmek formájában is megtalálhatóak itt a Beregi Múzeum gyűjteményében  akkor körülbelül ráláthatunk arra, hogy mekkora anyag az amit meg kell most mozgatni. Szakszerűen össze kell csomagolni, úgyhogy a tárgyak és a dokumentumok ne sérüljenek sem a szállítás, se a tárolás közben

– jelentette ki a múzeumigazgató.

Egy ilyen hatalmas vállalkozás persze azt is jelenti, hogy ebben a helyzetben a Beregi Múzeum nem tud úgy működni ahogy az eddig gyakorlata mutatta. Hála az Istennek elértük egy olyan szintet, hogy nagyon sok mindenkinek számít a múzeum, mint kulturális és tudományos központ, amelyet megkeresnek különféle emberek. Így pedagógusok gyermekek, kutatók,  civil egyesületek, önkormányzatok. Ezeket a legjobb tudásunk szerint szoktuk kiszolgálni. Most ebben a helyzetben, mivel az egész munkatársi létszámunk le van foglalva a kiállítások és a raktári anyag átpakolásával megfeszített munkában, ezért nem tudjuk folytatni ezeket a fajta módszereinket. Nem tudjuk ezt a gyakorlatunkat működtetni. Ezért bármennyire is fájdalmas és bármennyire is rosszul esik esetleg egyes embereknek, akik már az elmúlt években és évtizedekben megszokták már  a múzeum befogadó és segítő jellegét azoknak egy rossz szájízt hagyhat estleg

– hangsúlyozta az intézményvezető.

Úgyhogy most hiába fordulnak hozzánk, a legnagyobb sajnálatunkra nem tudunk segíteni. Megértésüket kérjük mindenkinek! Tehát nem tudunk múzeumpedagógiai foglalkozásokat tartani, nem tudunk kutatószolgálatot működtetni. Természetesen nem nyitunk meg új kiállításokat, nem tartunk előadásokat, nem hívunk meg vendég előadókat, nem tartunk könyvbemutatókat. Nem tudunk együttműködni más szervezetekkel és intézményekkel közös programok szervezésében és lebonyolításában sem. Helyszínt se tudunk biztosítani most senkinek, valamint a kiállításban sem tudjuk fogadni  akár a messziről érkező, akár a helyi látogatókat sem. Tehát mindez most nem működik!

Meg kell érteni mindünknek, hiszen közös érdekünk! Nem csak a naményiaknak, nem csak a városlakóknak hanem a Beregieknek, sőt a vármegyére vagy akár tágabb  környezetre is gondolhatunk. Mindenkinek érdeke, hogy ez a felújítás sikeresen megtörténhessen! A műtárgy-állományunk megfelelően legyen elszállítva és elraktározva. A felújítás után már egy fantasztikusabb megszépült környezetben, egy újjá varázsolt Máthé-kúriában tudjuk újra fogadni azokat, akik megfogják keresni  a Múzeumot a reményeink szerint. Ha minden sikerül és ha minden az adott terveknek megfélően fog végrehajtódni, akkor utána már visszaállunk a rendes kerékvágásba. Mindenkit fogadunk, kicsiket és nagyokat, öregeket, fiatalokat és jöhetnek a rendezvények, jöhetnek a programok és jöhetnek a kutatók, látogatók, Mindenben részt tudunk venni, ha sikeresen meg tudjuk oldani a jelen feladatait.

– zárta gondolatait Varga János a Beregi Múzeum  igazgatója.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük