Csabrendeket Nagytárkánypuszta felé elhagyva, kb. 1,5km-re jobbra egy földúton, a műúttól 500m-re látható a szántóföld közepén egy fás liget, ez a liget rejti az alcsabi templom romját, a hajdani templom valószínűleg a 13. században épült. A templomrom sűrűn benőtt bozótós, csalános között bújik meg, sarokfalai egy méter magasan még állnak.
Csabrendek ősi település, már a kőkorszakban is éltek itt emberek a Csúcshegy lejtőjén, amikor a mélyebben fekvő részeket még tenger borította. Később a kelták, majd a rómaiak lakták a vidéket, majd őket a pannon szlávok, később pedig a szlovének követték. Egykoron, a török idők előtt, Csabrendek három településrészből állt: Alcsab vagy Csabpuszta, Felcsab vagy Szentistváncsab és Rendek.
Mindegyik önálló templommal is rendelkezett, míg a törökök a településekkel együtt le nem rombolta. Az elnéptelenedett települések aztán az egykori Rendek helyén, Csabrendek néven épült újjá. Az egykori Alcsab helyén már csak ez a templomrom található az elvadult növényzetben megbújva.
A helyiek Szentesházi-templomromnak nevezik.
Földrajzi koordináták: É 47° 0′ 17.43″ , K 17° 20′ 33.69″
Nagyobb térképért klikk a képre!