A szakemberek véleménye megoszlik arról, hogy valóban létezik-e olyan szemtünet, amely kifejezetten a számítógépezéshez köthető. Mégis jó, ha megismerjük, hogyan árt szemünknek a monitor, illetve hogy mit tehetünk ez ellen.
Talán meglepő, de a felsoroltak egyesek szerint komplex szindrómát alkotnak, mely nevet is kapott a szakirodalomban: a számítógépes-látás szindróma (computer vision syndrome – CVS) a PC előtt dolgozók gyakori problémája.
1. A kényelmes munkakörnyezet kialakítása már félsiker: ha megfelelő a monitorunk, már sokat tettünk egészségünkért. A kijelzők közül a legjobb, ha folyadékkristályos (LCD) képernyő előtt ülünk, melyek nem villognak úgy, mint a régebbi, katódsugárcsöves (CRT) típusok.2. Hogy a monitor ne tükröződjön, hasznos a tükröződés elleni szűrő vagy ernyő használata (csak úgy, mint a számítógépes szemüvegek ún. antireflex bevonata).
3. Ügyeljünk a megvilágításra, illetve fontos az is, hogy legyen kényelmes a székünk, illetve biztosított legyen a megfelelő könyöktámasz is.
4. A szemünket védeni kell munka közben a kiszáradástól, azaz a folytonos és hosszú monitor előtti munkát néha szakítsuk meg azzal, hogy felnézünk, végzünk egy kis szemtornát.
5. Ha nagyon kiszárad a szemünk, ne felejtsünk el műkönnyet használni, különösen akkor, ha kontaktlencsét viselünk.
6. Munka közben gondoskodhatunk a levegő párásításáról is, és ha megoldható, semmiképpen se a légkondicionáló berendezés alatt üljünk. 7. Mérlegelni kell, hogy nincs-e szükség olyan szemüvegre, melyet kifejezetten számítógépezéshez kellene hordanunk. Kérjük minden esetben a szakember segítségét, aki számos tényező (a szemünk és a monitor közötti távolság, fényviszonyok, a szem fénytörési problémái, életkor stb.) figyelembe vételével segít megtalálni a megfelelő lencsét! Elképzelhető az is, hogy a szakember olyasvalakinek is javasolja a monitorszemüveg viselését, aki a hétköznapokban nem szemüveges!