Közzétette - Kategória - Egészség- és életmód tippek - Házi praktikák

A magas vérnyomás jelei


Male doctor checking blood pressure of a young woman

Male doctor checking blood pressure of a young woman

A magas vérnyomást azért hívják csendes gyilkosnak, mert sokáig alig, vagy egyáltalán nem érzékeljük, illetve jeleit másnak is betudhatjuk. Melyek lehetnek a súlyos következmények?

Gyakran még orvoshoz sem megyünk, legyintve: úgysem tud mit kezdeni a vérnyomásunkkal. Pedig ez nagy tévedés: az okosgyógyszerek és a gondos kezelés nagyon sokat segíthetnek!
A vér keringésének fenntartásához szükséges a vérnyomás, azaz a vérpálya központi és környéki részei közötti nyomáskülönbség. Arról a nyomásról van szó, amely az erek falára hat, amikor a szív bal kamrájából az oxigéndús vért az artériás rendszerbe pumpálja. Lényegében a vérnyomásmérés során ezt az artériás vagy verőeres nyomást mérjük.

Magas vérnyomásról akkor beszélünk, amikor nyugalmi állapotban, nem szélsőséges hőmérsékleti viszonyok között, különböző napokon végzett – három vérnyomásmérés átlaganagyobb, mint 140/90 Hgmm. Ilyen esetben nagyon fontos orvoshoz fordulni, hogy a későbbi szövődmények kialakulásának elkerülésére minél hamarabb elkezdődjön a magas vérnyomás okainak kivizsgálása, és a megfelelő életmód valamint gyógyszerezés beállítása. Ma Magyarországon minden negyedik ember vérnyomása magas, amiről a legtöbben nem tudnak – vagy nem akarnak tudni.

A magas vérnyomás jelei

A magas vérnyomást azért hívják „csendes gyilkos„-nak, mert sokáig alig, vagy egyáltalán nem érzékeljük, hogy ilyen problémánk van: jeleit másnak is betudhatjuk. Viszont ha túl sokáig marad kezeletlenül, olyan súlyos következményeivel számolhatunk, mint például a szívinfarktus vagy az agyvérzés, amelyek már visszafordíthatatlanok. Eleinte ennél a betegségnél fejfájást, orrvérzést, szédülést, kipirult arcot és fáradtságot tapasztalunk. Mivel azonban ezek egy normál vérnyomású embernél is előfordulhatnak, lehet, eszünkbe sem jut gyanakodni, főleg ha sem otthon, sem orvosnál nem ellenőrzi senki a vérnyomásunkat. Később egyre gyakrabban jelentkezhet erőteljes tarkótájéki fájdalom, fejfájás, homályos látás és mellkasi fájdalom, amelyek már akkor is felhívhatják figyelmünket problémánkra, ha ez eddig egy rutinellenőrzés során sem derült ki. Mivel a kezeletlen magas vérnyomás a későbbiekben fokozhatja különböző agyi katasztrófák veszélyét, a vese elégtelen működését, sőt vakságot okozhat, ezért már a kezdeti tüneteknél érdemes orvoshoz fordulni:legjobb esetben kiderül, hogy minden rendben velünk, ha pedig baj van, jobb, ha tudunk róla.

Ezek a gyógynövények jók magas vérnyomásra

A magas vérnyomás diagnózisa

Magas a vérnyomásunk, ha nyugalmi állapotban, különböző napokon végzett legalább három vérnyomásmérés átlaga több mint 140/90 Hgmm. Ilyenkor az orvos feladata tisztázni, hogy elsődleges vagy másodlagos hipertóniáról beszélünk. Ennek érdekében, valamint, hogy kiderítse, milyen esetleges szövődmények alakultak már ki a magas vérnyomás miatt, különböző vizsgálatokra fog elküldeni bennünket, például szemfenék vizsgálatra, EKG-vizsgálatra, vér-és vizeletvizsgálatra, és még sok másra, amelyeket szükségesnek ítél. A leletek birtokában elkezdődhet a betegség kezelése.

A magas vérnyomás kezelése

Minden – manapság igen elterjedt – tévhittel ellentétben a hipertónia már igen jól kezelhető, és kordában tartható. Új, innovatív gyógyszerek jelentek meg a piacon, amelyek vérnyomást akár 50 Hgmm-el is képesek csökkenteni. A kezelés célja minden esetben az, hogy a vérnyomásértéket a célérték, 140/90 Hgmm alá csökkentsük.

Enélkül a szövődmények kialakulásának kockázata továbbra is fennáll.

Amennyiben ez nem történt meg, fontos a gyógyszeres kezelés felülvizsgálata, mert elképzelhető, hogy az évek óta szedett készítménynek már sokkal hatékonyabb változata létezik a piacon, hiszen a gyógyszeripar folyamatosan új fejlesztéseken dolgozik, hogy minél könnyebb legyen együtt élni az egyes krónikus betegségekkel. Ilyen támogatott, fix kombinációt tartalmazóokosgyógyszer, hatékonyan és biztonságosan ér el jelentős vérnyomáscsökkentést olyan hipertóniás felnőttek esetében, akiknek vérnyomása eddig nem volt megfelelően beállítható.

A kezelés fontos része még természetesen a testsúlycsökkentés, a sóbevitel csökkentése, az alkoholfogyasztás minimalizálása, és a dohányzás abbahagyása. A kezelés pedig csak úgy hozhat tartós eredményt, ha kiváltjuk, és folyamatosan szedjük az orvos által felírt gyógyszereinket. Ha mindent megteszünk, ami rajtunk múlik, a szövődmények kiküszöbölhetők, és van remény a teljes, gondtalan és hosszú életre.

 


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük