Közzétette - Kategória - Egészség- és életmód tippek - Házi praktikák

A leggyakoribb megfázásos betegségek


Környezetünkben, főleg ebben a taknyos, hideg időszakban, gyakrabban ütik meg a fülünket ilyen mondatok: „Fáj a torkom!”, „Influenzás vagyok, folyik az orrom!” A nyirkos időszak sokkal jobban kedvez a bacilusok és a kórokozók szaporodásának, mi pedig fogékonyabbak leszünk ezek megszerzésére. Így könnyebben fázunk meg, többet köhögünk, és sajnos a papírzsebkendőre is sokkal nagyobb a szükség.

A nátha, a megfázás, és az influenza vírusos eredetű fertőző betegségek. Lefolyásukat tekintve a nátha és a megfázás enyhébb, viszont az influenza keményen igénybe veszi az egész szervezetet. A náthát és megfázást okozhatja fizikai és szellemi túlterheltség, a felső légutak gyulladásai, és ha a hideg levegőt sokáig lélegezzük be.

A náthás megbetegedés során láz ritkán tapasztalható, viszont az orrnyálkahártya eléggé beduzzad. Tünetek: csöpögő, híg orrfolyás, orrdugulás, fejfájás, tüsszögés. Ezek a tipikus tünetek általában 7-10 napig vannak érvényben.

A megfázásnál már egy kicsit kellemetlenebb tünetekkel találkozhatunk. Megjelenik a kaparó torokfájás, a köhögés és az izomfájdalom is. A szemek sokkal fáradékonyabbak és könnyeznek is néha-néha. Kimerültnek érezzük magunkat, az orrnyálkahártya gyulladt, és még láz is jelentkezhet. A köhögés a felső légutak hurutos gyulladására utalhat.

A náthával és a megfázással járó tüneteket 1-2 szuper bevált praktikával enyhíthetjük, esetleg meg is szüntethetjük. Fogyasszunk sok folyadékot (a napi 1,5-2 liter azért bőven legyen meg), néhány napig feküdjünk ágyban és pihenjünk, vegyünk meleg fürdőt, valamint olyan helyen tartózkodjunk, ami nem túl párás, nehogy kiszáradjon a nyálkahártyánk. A kisgyerekeknél elsőszámú teendő az orrváladék eltávolítása.

Amennyiben a fenti tünetek egyes elemei erősödnek, gyengülünk, levertek vagyunk és kimerültek, akkor forduljunk orvoshoz, hiszen több mint valószínű, hogy influenzásak leszünk. A szervezetet keményen megterhelő, súlyosan fertőző betegségről van szó. Ha, nem kezeljük megfelelően, akkor tüdőgyulladás, középfülgyulladás, és arcüreggyulladás is felléphet. A lappangási idő pár nap, majd utána egy hosszabb ideig tartó magas lázzal járó időszak jelentkezik. A kezelésben nagyon fontos szerepe van az ágynyugalomnak, a pihenésnek, és a bő folyadékbevitelnek.

A köhögés nagyon kellemetlen kísérő tünetté tud válni az influenza során. Az időtartam szempontjából kétfajta köhögést különböztetünk meg: az akut, és a krónikus köhögést. Az akutot legfőképpen a felső légutak vírusos fertőzése okozza, míg a krónikus köhögésnél inkább a hörghurut és a hörgőtágulat fertőzése van a fókuszban.

Kezelés szempontjából is megkülönböztetjük a köhögést, méghozzá így: száraz köhögés és hurutos köhögés (erőteljes váladék képződik közben). A száraz köhögés különböző köhögéscsillapítókkal kezelhető. A hurutos köhögést viszont a hörgőkben felgyülemlett váladék okozza. Az ilyen típusú köhögésnek végülis az a célja, hogy az összegyűlt váladék kijusson a szervezetből. A bizonyos nyákoldók elfolyósítják ezeket az anyagokat, így könnyebbé válik a felköhögés. A köptetők alkalmazása javallott ilyen helyzetekben.

Tüdőgyulladás a tüdőhólyagocskák és/vagy a hólyagok közötti tér gyulladásos megbetegedése. Általában úgy kezdődik a folyamat, hogy belélegezzük a kórokozót, de néha véráram útján vagy a tüdő környékéről átterjedő fertőzések is lehetnek az okozók. A tüdőgyulladás tünetei közé tartoznak a következők: magas láz, köhögés, mellkasi szúró fájdalom, a légzés szapora, az érveréssel együtt. A betegeket sajnos a köhögés is kínozza, ami eleinte nehézkes, de a későbbiekben sokkal könnyebb.

Ezek a betegségek kaphatóak el a legkönnyebben a téli időszakban. Nagyon ügyeljünk arra, hogy megfelelően, rétegesen öltözködjünk, ne higgyük azt, hogy nyár van, és hét ágra süt a nap. Hiába érezzük melegnek az időt, valójában nem az. Figyeljünk az egészséges étkezésre, valamint az italfogyasztásra. Talán ez a leglényegesebb mindközül, mivel elég hamar kiszáradhatunk. Ha viszont egyre rosszabbra fordul a helyzet, akkor forduljunk orvoshoz. Mégis csak ő a betegségek szakértője. Ő majd biztosra megmondja, hogy mi a probléma, és megmondja, mi a legjobb mód a kezelésre.

eletmodom.eu


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük